Wzrost cen prądu – jak ratować domowy budżet?

Wzrost cen prądu – jak ratować domowy budżet?

Podwyżki cen produktów codziennego użytku, paliw, energii…wszystko to sprawia, że portfele Polaków z miesiąca na miesiąc stają się coraz cieńsze. Niestety spirala inflacyjna dopiero się rozkręca i wszystko wskazuje na to, że kolejne miesiące nie przyniosą ulgi domowym budżetom. W dobie ciągle rosnących cen, szukamy możliwości zaoszczędzenia np. wybierając tańsze produkty, kupując mniej, ograniczając zużycie prądu czy wody. Ale co zrobić kiedy nie ma już na czym oszczędzać? 

O ile wzrosną nasze rachunki?

Rachunek za prąd w 2022 r. wzrósł o ok. 24% w stosunku do 2021 r. ale na tym nie koniec. Tauron, Energa i Enea złożyły do URE wnioski o to, by jeszcze w tym roku zmienić taryfy na sprzedaż energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Najniższa podwyżka ma wynieść 6%.

A jakie są prognozy na 2023.r? Według prezesa URE, Rafała Gawina, w przyszłym roku cena energii elektrycznej może wzrosnąć nawet o 180%! Wszystko to jest wynikiem giełdowych cen energii, które w tym roku pobiły rekord i wyniosły 1560 zł/MWh. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka, są to m.in.: wojna na Ukrainie, braki surowców energetycznych czy rosnące ceny uprawnień do emisji CO2. 

A jeśli chodzi o podwyżki, to nie tylko ceny energii elektrycznej pójdą w górę, kolejnym obciążeniem dla domowych budżetów będą koszty ogrzewania. Czy jest sposób by ochronić swój portfel?

Przeciętny Kowalski nie ma wpływu na czynniki, które przyczyniają się do wzrostu cen energii elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że każdy z nas może podjąć pewne działania, aby zoptymalizować koszty ponoszone we własnym gospodarstwie domowym i skupić się na bardziej świadomym wykorzystywaniu energii elektrycznej.

Jak uchronić się przed podwyżkami prądu?

Fotowoltaika – produkuj własny prąd i oszczędzaj

Panele absorbują promieniowanie słoneczne i zmieniają je na energię elektryczną. Trafia ona do inwertera, który przekształca prąd stały w zmienny. Taka energia kierowana jest do domowych gniazdek, skąd możemy czerpać energię do zasilania sprzętów. Jak wiemy, promieniowanie słoneczne jest powszechnie dostępne, dzięki czemu pozwala na produkcję darmowej energii. Jedynym wydatkiem, z jakim musisz się liczyć, jest zakup i montaż instalacji. Inwestycję można jednak znacznie obniżyć, korzystając z programów dotacyjnych i odpisując wydatki od podatku. Fotowoltaika to gwarantowane oszczędności na rachunkach za energię elektryczną przez minimum 30 lat i większa niezależność od podwyżek cen prądu.

Pompa ciepła – ogrzewaj dom tanio i ekologicznie

Jeśli ogrzewasz swój dom kotłem elektrycznym rozważ zastąpienie go pompą ciepła. Dlaczego? Koszty ogrzewania standardowym urządzeniem na prąd są bardzo wysokie i sięgają nawet kilku tys. złotych miesięcznie. Kocioł elektryczny, o ile byłby w 100% zasilany prądem pochodzącym z OZE, również stanowiłby instalację wysoce ekonomiczną. W rzeczywistości jednak, pobór energii przez tego rodzaju urządzenie jest bardzo wysoki. Standardowej wielkości, przydomowa instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowania na prąd domowych sprzętów oraz kotła elektrycznego. Pompa ciepła potrzebuje zdecydowanie mniej energii elektrycznej niż kocioł żeby działać.

Logic Home

Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących zalet #ecoLogicznych rozwiązań i uchronić się przed rosnącymi cenami energii? Umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem, który odpowie na Twoje pytania.